Alkoholizm to choroba, która bezpośrednio dotyczy uzależnionego od substancji psychoaktywnych. Niemniej jednakuzależnienie od alkoholu wpływa również na funkcjonowanie całej rodziny – rodziców, żony lub męża oraz dzieci. Długie ciągi alkoholowe są dla członków rodziny źródłem stresu, lęku i niepokoju, gdyż niemożliwe jest zapewnienie podstawowych potrzeb bezpieczeństwa i stabilizacji. Sytuacja ta prowadzi bezpośrednio do pojawienia się problemu współuzależnienia wśród najbliższych. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc nie tylko uzależnionemu od alkoholu, ale również jego rodzinie. W przypadku alkoholizmu najskuteczniejszą formą jest pomoc psychoterapeutyczna - psychoterapia uzależnień i współuzależnienia, która polega na przeprowadzeniu terapii, której celem będzie zapoznanie członków rodziny z mechanizmami uzależnienia, wskazanie sposobów radzenia sobie w nowej, trudnej dla nich sytuacji oraz wskazanie wzorców zachowań, które umożliwią wypracowanie postaw wobec osoby uzależnionej od alkoholu.
Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu jest medycznie diagnozowana i kwalifikowana jako chroniczna i przewlekła choroba, która nieleczona może zakończyć się śmiercią uzależnionego. W początkowej fazie uzależnienia, spożywanie alkoholu nie odbiega od społecznie akceptowanego wzorca picia, gdyż ma charakter okazjonalny i towarzyski. Niemniej jednak osoba nadużywająca alkohol zaczyna doświadczać pozytywnych efektów picia. Alkohol umożliwia bowiem nawiązywanie nowych kontaktów, odprężenie, a nawet jest sposobem radzenia sobie z trudnościami i problemami. Z tego powodu dochodzi do coraz częstszego sięgania po alkohol, który wypijany jest nie tylko wśród znajomych, ale również w samotności.
Niemniej jednak, najbliższe otoczenie nierzadko zauważa problem, kiedy alkoholizm osiąga już zaawansowaną fazę. Objawami są to coraz częstsze palimpsesty i ciągi alkoholowe, a także dochodzi do degradacji życia we wszystkich jego aspektach.
Należy również wskazać, że uzależnienie jest chroniczną chorobą, z którą trudno sobie samodzielnie poradzić. W wyjściu z uzaleznienia od alkoholu konieczne jest wsparcie najbliższych oraz pomoc wykwalifikowanych specjalistów - psychoterapeuta uzależnień. Nieocenione jest również uczestnictwo w grupach wsparcia, gdyż możliwość podzielenia się problemami i zrozumienie jest niezwykle ważne.
Niemniej jednak życie z alkoholikiem w domu jest bardzo trudne i wymaga właściwego postępowania z chorym. Alkoholizm w rodzinie jest zazwyczaj ukrywany przez jej członków – rodziców, żonę i dzieci, stanowi bowiem źródło wstydu. Związane jest to bezpośrednio z pojawieniem się zjawiska współuzależnienia u najbliższych. Symptomami współuzależnienia jest nie tylko zatajanie problemu, ale również usprawiedliwianie i dbanie o higienę uzależnionego. Z tego powodu pomoc potrzebna jest nie tylko samemu uzależnionemu, ale również jego najbliższej rodzinie. Konieczne jest zatem udanie się po pomoc do specjalistów prowadzących psychoterapię i grupy wsparcia - poradnia psychoterapii, gdzie specjaliści mogą wskazać prawidłowe wzorce zachowań i postępowania wobec osoby uzależnionej od alkoholu. Co zatem zrobić z alkoholikiem w rodzinie? Gdzie może szukać pomocy uzależniony alkoholik i jego rodzina? Co może zrobić rodzina uzaleznionego od alkoholu? Jak pomóc rodzinie z problemem alkoholowym, jak ją wspierać?
Uzalezniony alkoholik w rodzinie – co robić, gdy w domu jest problem alkoholowy?
Pojawia się zatem pytanie: co zrobić, gdy w rodzinie jest problem z uzaleznieniem od alkoholu? Konieczne jest niejako przerzucenie odpowiedzialności uzaleznionego za jego własne czyny, nieukrywanie problemu i konsekwencja w działaniu. Nie oznacza to jednak, że osobie uzależnionej nie należy udzielać wsparcia i miłości oraz pozostawiać samego w chorobie. Warto wskazać, że po alkohol sięgają przede wszystkim osoby z zaniżonym poczuciem własnej wartości i z problemami emocjonalnymi. Dlatego pozostawienie ich z nałogiem bez wsparcia i pomocy może pogłębić problem. Należy wskazać, że uzale znionym od alkoholu jest się przez całe życie, oznacza to, że nawet zakończony sukcesem detoks alkoholowy i terapia uzależnienia od alkoholu, nie gwarantują wyleczenia, bowiem nawrót choroby może nastąpić nawet po wieloletniej abstynencji. Z tego powodu konieczne jest wsparcie rodziny na każdym etapie leczenia oraz po jego zakończeniu.
Alkoholizm destrukcyjnie wpływa na funkcjonowanie podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Problem alkoholowy jest źródłem dysfunkcji w rodzie, uniemożliwia zapewnienie podstawowych potrzeb – bezpieczeństwa i stabilizacji, jest również przyczyną przewlekłego stresu. Ponadto, wiąże się z odczuwaniem lęku i niepokoju. Z tego powodu konieczna jest pomoc nie tylko osobom uzależnionym od alkoholu – czynnym alkoholikom, ale również ich najbliższej rodzinie. Gdzie zatem rodzina może szukać pomocy? W takiej sytuacji warto znać instytucje, które zostały powołane do wspierania osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień, które oferuje pomoc w formie psychoterapii uzależnień i współuzaleznienia. Dodatkowo zapewnia pomoc medyczną, która ukierunkowana jest na leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych - odtrucia po alkoholu.
Leczenie alkoholizmu ma różną formę działania – bobiem alkoholizm można leczyć w ośrodku całodobowym, w którym uzalezniony przebywa przez cały czas. leczenie uzależnienia od alkoholu może odbywać się w systemie dziennym albo ambulatoryjnymi, gdzie pomoc uzalezniony i jego rodzina otrzymuje podczas trwania sesji terapeutycznych - poradnia psychoterapii.
Należy jednak wskazać, że najwyższą skutecznością charakteryzuje się prywatne ośrodek Ośrodek terapii uzależnień, które oferuje całodobową pomoc w formie stacjonarnej jak i również wsparcie w ramach poradni psychoterapia uzależnień. Do dyspozycji chorych są specjaliści – lekarze, psychoterapeuta uzależnień i lekarze psychiatrzy. Wramach działalności ośrodka leczenia uzależnień powinien działać oddział detoksykacji alkoholowej - ośrodek detoksykacji warszawa gdzie pacjent w sposób bezpieczny może poddać się odtruciu - detoks po alkoholu.
Ważnym aspektem jest zapewnienie przez Ośrodek leczenia uzależnień pacjentowi zajęć psychoterapii grupowej i indywidualnej. Wysokiego i komfortowego standardu pobytu oraz odpowiedniego wyżywienia. Ponadto, zmiana otoczenia na czas leczenia, pozytywnie wpływa na proces wychodzenia z uzależnienia od alkoholu, gdyż chory nie ma możliwości przebywania w miejscach i spotykania osób, które nierzadko przyczyniły się do powstania uzależnienia.
Warto zatem pokreślić, że leczenie uzależnień w formie ambulatoryjnej jest możliwe ale w przypadku złożonych uzaleznień lub podwójnego rozpoznania może charakteryzować się znacznie mniejszą skutecznością. Dlatego ambulatoryjną formę terapii uzależnień zalecamy po odbyciu stacjonarnej psychoterapii uzaleznienia od alkoholu.
Rodziną i osobom dotkniętym uzależnieniem od alkoholu zalecam oddziaływania, które ukierunkowane są na psychoterapii uzależnień i współuzależnień, leczenie poszczególnych objawów uzaleznienia od alkoholu i chorób toważyszących. Konieczne jest zatem przeprowadzenie pełnej ścieżki medycznej i psychoterapeutycznej. Należy więc zacząć od detoksu odtrucia po alkoholu którego celem jest przerwanie ciągu alkoholowego i przywrócenie równowagii w organiźmie. Natomiast po odtruciu przejście pełnego cyklu terapeutycznego w ośrodku stacjonarnym, następnie terapii pogłębionej w poradni psychoterapii uzależnień.
Jeśli odczuwasz, że Ty lub osoba Tobie bliska zmaga się z nadużywaniem alkoholu bądź uzależnieniem, warto rozważyć indywidualne konsultacje z terapeutom uzależnień, które uzdziela Tomasz Nikiel doświadczony specjalista, psychoterapeuta i dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień - Poradnia Psychoterapii Warszawa. Konsultacje psychoterapeuty, możesz również uzyskać podczas udzielanych świadczeń medycznych - detoks alkoholowy w prowadzonym przezemnie ośrodku detoksykacji - Detoks Warszawa
W nagłych przypadkach, podczas ciągu... gdy chcesz szybko stanąć na nogi i znów być w formie. Nie musisz się bać – po prostu zadzwoń. Pomogę Tobie!