Czym jest alkoholizm?
Choroba alkoholowa, czyli uzależnienie od alkoholu, jest powszechnym problemem zarówno wśród mężczyzn, kobiet, jak i młodzieży. Nie ma typowej grupy społecznej, która byłaby szczególnie narażona. Również ludzie zajmujący wysokie stanowiska, jak i bardzo młodzi mogą mieć problem z alkoholem. O Alkoholiźmie można powiedzieć, iż jest najbardziej demokratyczną chorobą dotykającą człowieka. Alkoholizm nie wybiera ofiar z konkretnych kręgów społecznych, płci, wieku czy ras. Choroba alkoholowa, czyli uzależnienie od alkoholu dotyka tak biednych jak i bogatych, tak samo osoby z wykształceniem jak i niewykształcone.
Uzależnienie od alkoholu
Pomimo tego, iż wszyscy jesteśmy inni, to przebieg choroby alkoholowej - alkoholizmu czyli uzależnienia od alkoholu jest bardzo podobny u każdej, dotkniętej nim osoby. Nie leczony alkoholizm jest chorobą, która zagraża życiu. Alkoholizm (uzależnienie od alkoholu, choroba alkoholowa) przeciętnie skraca życie o 10-15 lat u osób, które nie zdecydują się na podjęcie leczenia uzależnienia. Alkoholicy umierają zazwyczaj z powodu chorób wywołanych bezpośrednio przez nadużywanie alkoholu lub giną tragicznie w wypadkach samochodowych, w skutek niebezpiecznych zachowań czy samobójstwa. Alkoholizm jest również chorobą chroniczną - czyli nieuleczalną. Można jedynie zatrzymać jej rozwój. Stąd bierze się pojęcie trzeźwiejącego alkoholika, zamiast pojęcia wyleczonego alkoholika.
Alkoholizm jako choroba alkoholowa czy poprostu uzależnienie od alkoholu. Jest uzależnieniem psychicznym i fizycznym, uzależnieniem od zmieniającego świadomość środka, jakim jest alkohol. Objawem uzależnienia psychicznego od alkoholu jest potrzeba lub wręcz przymus picia dla poprawienia samopoczucia, bądź doznania ulgi w nieprzyjemnych stanach psychicznych.
Fizyczne uzaleznienie od alkoholu
Uzależnienie fizyczne objawia się między innymi wzrostem tolerancji na alkohol. Oznacza to, że, alkoholik (osoba uzależniona od alkoholu) musi pić coraz więcej alkoholu dla uzyskania takich samych, co kiedyś efektów. W krańcowych fazach uzależnienia tolerancja zwykle spada. Innym specyficznym objawem fizycznego uzależnienia jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, który występuje przy odstawieniu lub przy zmniejszeniu dawki wypijanego alkoholu. U alkoholika pojawiają się wysoce przykre objawy, takie jak niepokój i drażliwość, dreszcze i drżenie kończyn, skurcze mięśni, nudności, poty, czy zaburzenia świadomości i majaczenia. Osoba uzależniona od alkoholu (alkoholik) stara się jak najszybciej usunąć te cierpienia sięgając po alkohol.
Wiele osób postrzega alkoholizm jako słabość charakteru, grzech lub brak silnej woli. Nie widzą oni potrzeby leczenia alkoholizmu (terapii alkoholizmu, terapii odwykowej, alkoholizm leczenie, alkoholizm terapia - detoks alkoholowy). Częsty jest również pogląd, że chory na alkoholizm „nie piłby, gdyby nie chciał” Alkoholizm (uzależnienie od alkoholu, choroba alkoholowa) to jednak, analogicznie do wielu innych chorób, choroba niezawiniona. Podstępnie rozwija się, najczęściej bez świadomości chorego na alkoholizm. Nikt nie decyduje się, by zostać alkoholikiem. Zmiany, zachodzące w psychice osoby uzależnionej od alkoholu nie pozwalają jej zauważyć rozmiaru szkód powodowanych alkoholizmem (choroba alkoholowa, nadużywanie alkoholu, uzależnienie od alkoholu). Identycznie, jak inne choroby alkoholizm ma swoją definicję, numer statystyczny i objawy. Poza przymusem picia alkoholu, wzrostem tolerancji i objawami zespołu abstynencyjnego do objawów należą także: trudności zapanowania nad momentem rozpoczynania i kończenia picia oraz nad ilością wypijanego alkoholu, stopniowe rezygnowanie z alternatywnych przyjemności i obowiązków oraz ciągłe picie pomimo dowodów szkodliwości nadużywania alkoholu.
Alkoholizm, gdzie i jak leczyć uzależnienie?
Alkoholizm jest chorobą pierwotną, co oznacza, że jest przyczyną innych chorób, zaburzeń i problemów emocjonalnych. Zaprzestanie picia jest warunkiem rozwiązania tych dolegliwości. Kolejnym warunkiem zmiany jakości życia alkoholika (uzależnionego od alkoholu) jest terapia uzależnienia od alkoholu - psychoterapia uzależnienia od alkoholu. Efektem terapii uzależnienia alkoholowego (leczenie uzależnienia od alkoholu) powinny być trwałe i głębokie zmiany w każdej istotnej sferze funkcjonowania człowieka uzależnionego. Powinny one wiązać się z postawami, przekonaniami, wartościami, umiejętnościami, zachowaniami, kontaktami z innymi, przeżywaniem i odczuwaniem oraz myśleniem. Profesjonalna pomoc dla alkoholika jest do tego niezbędna, zarówno medyczna jak i terapeutyczna. Pomoc dla alkoholików (leczenie alkoholików, Leczenie alkoholizmu) świadczy wiele placówek, warto jednak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień udzielający świadczeń medycznych i psychoterapeutycznych dedykowanych dla osób uzależnionych od alkoholu.
Osoba uzależniona przechodzi przez kolejne fazy choroby. Rozpoczyna się od prawie niezauważalnych sygnałów utraty kontroli, a kończy na całkowitej destrukcji. Czas trwania każdego etapu różni się w zależności od uwarunkowań konkretnej osoby. Jest to choroba postępująca, która nieuchronnie prowadzi do całkowitej degradacji wszystkich sfer życia. Pierwsze kroki na drodze do uzależnienia są trudne w rozpoznaniu. Spowodowane jest to bardzo płynną granicą między sporadycznym spożywaniem alkoholu towarzysko a początkową fazą uzależnienia. Istnieją jednak sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o problemie. Najczęściej występują palimpsesty alkoholowe tzw. przerwy w życiorysie, potocznie nazywane „urwanym filmem” lub „zgonem”, oraz „klinowanie”, czyli eliminowanie skutków spożycia trunków właśnie napojami wyskokowymi. Powoduje to uruchomienie mechanizmu błędnego koła.
Światowa Organizacja Zdrowia określa alkoholizm jako postępującą chorobę, która powoli wyniszcza organizm, a nieleczona może prowadzić do śmierci. Uzależnienie od alkoholu powoduje spowolnienie funkcji układu nerwowego, daje fizyczne i psychiczne objawy, które zmuszają alkoholika do sięgania po kolejne dawki napojów wysokoprocentowych. Choroba alkoholowa wywołuje szereg negatywnych skutków społecznych, socjalnych i psychologicznych.
Alkoholizm, zgodnie z definicją, jest przewlekłą, chroniczną chorobą, która stanowi realne zagrożenie dla życia – może skrócić jego długość nawet o 10-15 lat. Najczęstszą przyczyną zgonów osób uzależnionych są choroby wywołane przez nadużywanie alkoholu, wypadki komunikacyjne lub samobójstwa. Dlatego też, konieczna jest pomoc uzależnionym od alkoholu i wsparcie w długotrwałym leczeniu uzależnienia. Powrót do zdrowia w tym znaczeniu w dużej mierze jest uzależniony od wdrożenia kompleksowego leczenia.
Nadużywanie alkoholu czy już alkoholizm?
Jako, że granica między piciem towarzyskim, a alkoholizmem (uzależnieniem od alkoholu) w początkowej fazie jest wyjątkowo płynna, początek alkoholizmu nie jest łatwy do rozpoznania. Są jednak sygnały, które ujawniają się u niemal wszystkich osób uzależnionych od alkoholu (alkoholików) i wystąpienie ich powinno być poważnym ostrzeżeniem. Jednym z nich są tak zwane palimpsesty, czyli „przerwy w życiorysie”, czy tak zwany „urwany film”. Następnym jest „klinowanie”, czyli zbywanie negatywnych skutków picia przy pomocy alkoholu. Mówiąc o rozwoju alkoholizmu (choroby alkoholowej) można wyróżnić trzy fazy rozwoju choroby: ostrzegawczą, krytyczną i chroniczną. Czas trwania każdej z nich może się różnić i zależy od wielu czynników i uwarunkowań dotyczących konkretnej osoby. Alkoholizm to jednak choroba progresywna i nieuchronnie prowadzi do spadku we wszystkich istotnych sferach życia.
Alkoholizm jak leczyć
Najwłaściwszym i jedynym skutecznym podejściem do leczenia alkoholizmu (choroby alkoholowej) jest kompleksowa terapia alkoholizmu (terapia uzależnienia od alkoholu, terapia dla alkoholików, pomoc dla alkoholika). Psychoterapia uzaleznienia od alkoholu daje osobie uzależnionej od alkoholu możliwość nauczenia się funkcjonowania bez alkoholu w każdej sferze życia. Leczenie alkoholizmu powinno zacząć się od detoksykacji, czyli odtrucia organizmu pod opieką lekarza - detoks alkoholowy. Następnie należy zacząć szeroko zakrojone oddziaływania terapeutyczne. Skojarzenie grupowej terapii alkoholizmu (alkoholizm terapia, alkoholizm leczenie), terapii indywidualnej, edukacji oraz regularnego uczestnictwa w grupach wsparcia dla chorych na alkoholizm (alkoholików) na przykład Wspólnoty AA daje najlepsze wyniki.
W nagłych przypadkach, podczas ciągu... gdy chcesz szybko stanąć na nogi i znów być w formie. Nie musisz się bać – po prostu zadzwoń. Pomogę Tobie!