15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Detoks narkotykowy – Detoksykacja narkotykowa – Przebieg

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Detoks narkotykowy – Detoksykacja narkotykowa – Przebieg

"Każdy narkotyk może prowadzić do uzależnienia fizycznego oraz psychicznego. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że po odstawieniu substancji psychoaktywnych, dochodzi do reakcji ze strony organizmu m.in. do pojawienia się nudności, wymiotów, bólów głowy i nieustannych poszukiwań narkotyku. .“

Organizm przyzwyczajony do stałego dostarczania narkotyku, przystosował się do niego i teraz bez substancji psychoaktywnej nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Ten typ uzależnienia należy leczyć poprzez detoksykację organizmu. Uzależnienie psychiczne od narkotyków przyczynia się natomiast do zachwiania psychiki osoby uzależnionej. Okazuje się, że nic nie jest tak ważne jak przyjmowanie narkotyków. Uzależniony zapomina o dawnych sprawach i obowiązkach. Wszystkie czynności życia codziennego są zaniedbane, podobnie jak relacje z bliskimi osobami, czy też z rodziną. Należy zwrócić uwagę również na to, że zachodzi tutaj wzrost tolerancji na narkotyk, przez co osobie chorej dawna dawka nie wystarcza, więc musi zażywać coraz więcej i więcej narkotyków. Leczenie tego typu uzależnienia od narkotyków jest bardzo trudne i czasochłonne. Odbywa się ono w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych.

Detoksykacja narkotykowa Pierwszym i najważniejszym etapem w walce z nałogiem jest detoksykacja. Dzięki niej możliwe jest przerwanie ciągu narkotykowego, co w konsekwencji przyczynia się do rozpoczęcia właściwej terapii. Detoksykacja narkotykowa to przezwyciężenie objawów abstynencyjnych. Jest ona pierwszym krokiem do pokonania narkomanii i do powrotu prawidłowego funkcjonowania organizmu osoby uzależnionej. Głównym celem detoksu jest bezpieczna i wygodna eliminacja narkotyków z organizmu oraz przygotowanie chorego do dalszego procesu rehabilitacji. Przed przystąpieniem do odtruwania organizmu, przeprowadzany jest wywiad medyczny. Jego głównym celem jest wykrycie ewentualnych przeciwwskazań i problemów zdrowotnych, które trzeba uwzględnić w trakcie leczenia chorego. Do badania uzupełniającego, poprzedzającego przystąpienie do odwyku, należy przede wszystkim podstawowe badanie krwi. Dzięki niemu, możliwa jest ogólna ocena stanu zdrowia osoby uzależnionej. Kolejnym procesem badania jest staranna diagnoza, obejmująca m.in. przeprowadzenie badania EKG, ocenę psychologiczną i neuropsychologiczną, oraz ocenę podstawowych narządów i układów osoby chorej. Dzięki ocenie stanu zdrowia osoby uzależnionej od narkotyków i wiedzy na temat narkotyku obecnego w jej organizmie, możliwy jest wybór odpowiedniego programu detoksykacji. Detoks narkotykowy, koncentruje się przede wszystkim na redukcji nieprzyjemnych objawów fizycznych oraz na zmniejszaniu poczucia konieczności ponownego spożywania substancji psychoaktywnych. Najważniejszym etapem detoksu jest podanie pacjentowi leków objawowych, które umożliwią mu przetrwanie najtrudniejszego okresu dla jego organizmu. Formą wspomagającą proces oczyszczania z toksyn jest regularne podawanie płynów.

Następny krok leczenia uzależnienia od narkotyków Po udanej detoksykacji osoby uzależnionej, organizm jest czysty, a funkcje fizyczne wracają do normy. Należy jednak pamiętać o stanie psychicznym. Może być on wciąż bardzo niestabilny. Po detoksie, chory odczuwa silny głód narkotykowy, a jego pragnienia krążą wokół doznawania adrenaliny oraz euforycznych efektów działania narkotyków. Detoksykacja sama w sobie nie ma na celu psychologicznego, społecznego oraz behawioralnego rozwiązania problemu uzależnienia. Jeśli wszystkie te elementy uzależnienia nie są poddane leczeniu, istnieje większe prawdopodobieństwo na powrót do nałogu. Przerwanie ciągu narkotykowego i odtruwanie to jeden z ważniejszych kroków na drodze do życia wolnego od uzależnień. Detoks narkotykowy pozwala osobie chorej zregenerować siły, które okażą się niezbędne podczas dalszego procesu zdrowienia. Dlatego tak znaczącym aspektem jest to, aby pacjent po odtruciu miał dostęp do specjalistów, którzy nakierują go na następny etap leczenia jakim jest psychoterapia uzależnienia.

Tags: narkomania, leczenie narkomanii, detoks narkotykowy, leczenie uzależnienia od narkotyków

Drukuj E-mail

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Chcesz skorzystać ze wsparcia ośrodka?

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem.