15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Narkomania objawy uzależnienia od narkotyków

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Narkomania objawy uzależnienia od narkotyków

"Narkomania jest problemem społecznym. Osoba, która zmaga się z tym uzależnieniem wcale nie musi wyglądać jak stereotypowy narkoman. Może to być ktoś z naszego otoczenia, kogo nigdy byśmy nie podejrzewali o problem z narkotykami, ponieważ posiada wspaniałą rodzinę, dobrą pracę lub też wzorowe oceny w szkole i wielu przyjaciół.“

Uzależnienie od narkotyków to choroba, która może dotknąć niemal każdego. Nie można więc przyjmować postawy, że np. bliska osoba chorego na pewno by coś zauważyła. Przez niektóre, subtelne objawy, bardzo łatwo przeoczyć uzależnienie. Osoby borykające się z narkomanią często negują swój problem i nie przyznają się do choroby. Należy więc posiadać umiejętności dostrzegania najmniejszych detali, by jak najszybciej zareagować i pomóc.

Coraz częściej mamy do czynienia z tym, że towarzyskie i eksperymentalne zażywanie narkotyków staje się elementem funkcjonowania nie tylko młodych dorosłych, ale także młodzieży. Znaczna grupa ludzi podtrzymuje i akceptuje pozycję narkotyków określanych mianem rekreacyjnych. Chodzi przede wszystkim o marihuanę, ecstasy czy też leki uspokajające. Z krytyką spotyka się natomiast używanie opiatów i lotnych rozpuszczalników.

Udzielenie właściwej pomocy zależne jest od znajomości podstawowych objawów psychicznych i somatycznych, które powstały w konsekwencji zarówno jednokrotnego zażycia jak i przewlekłego używania lub przedawkowania narkotyków.

Objawy uzależnienia od narkotyków

W przypadku osób uzależnionych od narkotyków, można zauważyć różnorodne zmiany w zachowaniu. Chorzy, w sposób nagły przekształcają swoje dotychczasowe nawyki oraz rezygnują z wszelkich zainteresowań. Pojawiają się także wahania nastroju oraz wahania aktywności, od nadmiaru energii i pobudzenia, aż po zobojętnienie, apatię czy niechęć do jakiejkolwiek aktywności. U młodych osób, można zaobserwować odsuwanie się od dawnych znajomych, ucieczki z domu, kłamstwa, napady agresji oraz złości. Osoba, która do tej pory była nam bardzo bliska, staje się zupełnie obcym człowiekiem. Jest zamknięta w sobie i nikogo do siebie nie dopuszcza. Wymienione objawy mogą świadczyć nie tylko o problemie z narkotykami. Są one bardzo charakterystyczne również dla zaburzeń depresyjnych.

Oprócz zmian w zachowaniu, pojawiają się także zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Pierwszym czynnikiem, który możemy dopasować do konsekwencji nadużywania narkotyków jest nagłe chudnięcie. W oczy rzuca się blada i ziemista cera, zmiany skórne na twarzy, rozszerzone lub zwężone źrenice, przekrwione oczy, widoczne siniaki czy też nakłucia. Objawów narkomanii jest naprawdę dużo. Warto wiedzieć, że u osób, które zmagają się z tym problemem często pojawia się zupełnie nowy styl ubierania, nowa fryzura, tatuaże i kolczyki. Inną sferą jest zaniedbanie higieny osobistej, słodkawy zapach ubrań, oddechu a nawet włosów.

To czy dana osoba jest uzależniona od narkotyków, można określić analizując zarówno wygląd zewnętrzny, ogólny stan zdrowia, stan psychiczny oraz rozwój fizyczny. Najważniejsza jest obserwacja. Pamiętaj, że nie można bagatelizować najdrobniejszych szczegółów, które mogą stanowić początek góry lodowej.

Na jakie objawy trzeba zwrócić swoją uwagę, aby w porę zareagować i udzielić właściwej pomocy?

Wygląd zewnętrzny i ogólny stan zdrowia: wychudzenie, charakterystyczny, słodkawy zapach wydychanego powietrza, włosów oraz ubrań, zaniedbanie wyglądu, higieny osobistej, zmiany w sposobie poruszania się i mówienia, wahania nastroju i aktywności, zaburzenia snu związane z bezsennością lub nadmierną sennością, drżenie rąk, męczliwość, przewlekły kaszel, częste przeziębienia, bóle głowy, bóle żołądka, bóle w klatce piersiowej, napady drgawkowe, częste urazy.

Stan psychiczny: utrata zainteresowań, problemy z zapamiętywaniem, okresy związane z niepamięcią, trudności w koncentracji, niewyraźna mowa, napady śmiechu, przyśpieszony tok myślenia, podwyższenie nastroju lub przygnębienie, drażliwość, urojenia prześladowcze, mówienie do siebie, napady lęku, omamy, iluzje.

Rozwój fizyczny: widoczny spadek energii, zaburzenia w odżywianiu się, zahamowanie wzrostu, osłabienie popędu seksualnego. Czynności ruchowe: zaburzenia równowagi, powolny chód, pobudzenie ruchowe, zastyganie w niekonwencjonalnych pozycjach, niezborność ruchowa.

Oczy: rozszerzone źrenice wolno reagujące na światło, zwężone źrenice i brak reakcji na światło, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, brak kontroli nad ruchami gałek ocznych, podwójne widzenie, przemijający wytrzeszcz gałek ocznych.

Nos: katar i kichanie, krwawienie z nosa, obrzęk śluzówki nosa, zapalenie skóry pod nosem, owrzodzenia lub perforacja przegrody nosa,

Jama ustna: uczucie suchości w ustach, słodki zapach z ust, brak połykania śliny, próchnica.

Skóra: wzmożona potliwość, świąd i pieczenie skóry, obrzęk dłoni, podrapania, ropnie, przebarwienia – brązowe plamy na palcach, ślady po wkłuciach domięśniowych, dożylnych, wybroczyny i zasinienia.

Jeśli masz problem z uzależnieniem od narkotyków lub uważasz że bliska Tobie osoba traci grunt pod nogami przez narkotyki, zapraszamy do kontaktu.

Tags: narkomania, leczenie narkomanii, detoks narkotykowy, leczenie uzależnienia od narkotyków

Drukuj E-mail

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Chcesz skorzystać ze wsparcia ośrodka?

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem.