15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Benzodiazepiny to leki o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym, przeciwdrgawkowym oraz relaksacyjnym. Do lecznictwa zostały wprowadzone na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla znacznie bardziej uzależniających barbituranów. Mimo tego, iż benzodiazepiny okazują się być bezpieczniejsze niż starsze barbiturany, to jednak ignorowanie zaleceń lekarza może w konsekwencji doprowadzić do uzależnienia. Ryzyko przedawkowania i zatrucie lekami nasennymi czy też uspokajającymi wzrasta wraz z jednoczesnym przyjmowaniem innych środków, które w sposób depresyjny wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, np. neuroleptyki, leki antyhistaminowe, leki przeciwpadaczkowe oraz alkohol.

Przewlekłe stosowanie benzodiazepin prowadzi do rozwoju zjawiska tolerancji, zależności fizycznej i objawów abstynencyjnych, składających się na pełnoobjawowy zespół uzależnienia od tej grupy leków. Osoby uzależnione bardzo często odczuwają przymus zwiększania dawki leków, w celu wywołania u siebie pożądanych efektów. Niestety kiedy poziom danej substancji spada we krwi, chory zaczyna odczuwać niepokój, lęk, drażliwość, nadmiernie się poci, drżą mu mięśnie, zaczyna mieć koszmary senne i dokuczają mu różnorodne dolegliwości bólowe. Należy mieć świadomość tego, iż zmniejszenie dawki albo zaprzestanie zażywania benzodiazepin skutkuje wieloma powikłaniami. Są to przede wszystkim napady drgawkowe, zaburzenia świadomości, omamy lub urojenia.

Osoby, które są uzależnione od benzodiazepin, coraz więcej czasu poświęcają na zdobywanie leków i na utwierdzanie otoczenia w przekonaniu, że zmagają się z poważną nerwicą lub też lekooporną depresją i tylko benzodiazepiny są w stanie im pomóc. Niestety na problemy natury psychicznej nakłada się kolejny problem, nałóg. Potrzeba zażywania leku nasila się w momentach stresujących, podczas przeżywania negatywnych emocji lub w samotności.

Efekty nadużywania benzodiazepin:

- nadmierne uspokojenie, senność, osłabienie pamięci, brak koncentracji, zła koordynacja związania ze słabością mięśni,

- depresja, niestabilność emocjonalna,

- bóle głowy,

- oczopląs,

- spadek zdolności poznawczych,

- interakcje lękowe,

- benzodiazepiny przyczyniają się do wzmacniania działania innych lęków nasennych, uspokajających, neuroleptyków, niektórych antydepresantów, opiatów, leków przeciwkonwulsyjnych oraz alkoholu,

- w efekcie wieloletniego zażywania benzodiazepin, może pojawić się depresja, bądź zaostrzenie objawów depresyjnych, które istniały już przed zażywaniem leków,

- pojawienie się efektu pobudzającego, mogą wywoływać halucynacje i nasilać zachowanie agresywne,

- pojawienie się „emocjonalnego odrętwienia”, czyli trudności lub niemożność odczuwania bólu czy też przyjemności.

- bezsenność,

- tendencje samobójcze,

- koszmary senne,

- upadki i kontuzje,

- obniżenie libido.

Odstawienie benzodiazepin u osób zmagających się z problemem uzależnienia, może wywołać szereg niebezpiecznych dla zdrowia i życia objawów abstynencyjnych. Cały proces odstawienia powinien odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Drukuj E-mail

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Chcesz skorzystać ze wsparcia ośrodka?

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem.