15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Przyczyny uzależnienia od leków

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Przyczyny uzależnienia od leków

"Przyczyny rozwoju zależności lekowej wśród społeczeństwa nie są jednoznaczne. W bardzo wielu przypadkach mają związek z próbą ucieczki od doczesnych problemów i od trudności życiowych, przekraczających możliwości adaptacyjne do życia we współczesnym świecie.“

Uzależnienie od leków powstaje na skutek odczuwania silnej presji wypełniania różnorodnych ról społecznych, a także podążania za trendami i bezkrytycznego naśladownictwa. Jednej, konkretnej przyczyny lekomanii nie da się po prostu wymienić. W przypadku tego problemu, wyróżnia się przede wszystkim stany, które predysponują chorych do rozwinięcia się u nich zależności od leków.

Lekomania znacznie częściej dotyka kobiet w wieku od około 30 do 50 lat. O zwiększonym ryzyku lekomanii, można mówić w przypadku osób już uzależnionych od innych substancji, np. osób uzależnionych od alkoholu, czy też nałogowo palących papierosy. Ważnym aspektem uzależnienia od leków jest również to, że występuje częściej u pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne. W grupie zwiększonego ryzyka znajdą się więc osoby zmagające się z depresją, zaburzeniami snu lub zaburzeniami lękowymi.

Do nadmiernego zażywania leków mogą prowokować rzeczywiste objawy, które pojawiają się w przebiegu chorób somatycznych i psychicznych. Lekomania jest skutkiem niekontrolowanego przyjmowania różnego typu preparatów, wynikających z przekonań o prawidłowości takiego postępowania, głównie w trosce o dobrą kondycję i własne zdrowie. Wielu ludzi doświadcza nie tylko stresu ale także fizycznego przemęczenia. W obliczu zawrotnego tempa życia, poszukują oni środków, które są w stanie przynieść upragnione ukojenie. Przez kampanie reklamowe koncernów farmaceutycznych, chorzy przepełniają się nadzieją na błyskawiczne i skuteczne remedia na wszelkie dolegliwości oraz bolączki. Odbiorcy takich kampanii reklamowych, chętniej udają się do aptek niż do lekarza. Osoby starsze poszukują ulgi w problemach zdrowotnych, a młodzi oczekują cudownych środków, które bez większego wysiłki zagwarantują im pożądaną kondycję, samopoczucie lub sylwetkę. Wymienione przykłady postępowań zaliczają się do jednych z najczęstszych przyczyn lekozależności.

Innym źródłem uzależnienia od leków jest lęk o własne zdrowie, czyli hipochondria, która w bardzo wielu przypadkach jest połączona z nieuzasadnionymi przekonaniami na temat przechodzonych chorób. Uwagę zwraca się także na to, że lekomania częściej występuje u osób samotnych i tych, którzy doświadczają niewielkiego wsparcia od swoich bliskich. Niekiedy farmaceutyki używane są dla zaspokojenia ciekawości, doświadczenia nowych przeżyć oraz chęci podjęcia ryzyka. Czasami ich zażycie, zwłaszcza w towarzystwie stanowi okazanie odwagi, a odmowa spróbowania jest piętnowana i wyśmiewana. Eksperymentowanie związane jest z wypróbowaniem działania różnorodnych substancji w sposób jednorazowy lub kilkukrotny. Takie użytkowanie nie musi mieć poważniejszych następstw społecznych i medycznych dla użytkownika, jednak należy mieć świadomość, iż istnieje ryzyko uzależnienia się od konkretnej substancji.

Jedną z przyczyn powstawania uzależnienia od leków, o której nie można zapomnieć jest także złe stosowanie leku. Używanie danego leku nie zawsze jest dobrze określone przez lekarza specjalistę. Wiele osób przyjmuje ten sam lek od dawna i nie jest są nawet świadomi swojego uzależnienia. Częstym przejawem jego rozpoznania okazuje się być samowolne zwiększenie dawki, gdyż w miarę jego przyjmowania – tolerancja na lek znacznie wzrasta, co doprowadza do szeregu konsekwencji fizycznych oraz psychicznych osoby uzależnionej.

Tags: lekomania , uzależnienie od leków

Drukuj E-mail

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Chcesz skorzystać ze wsparcia ośrodka?

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem.