15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Lekomania – Kilka słów o uzależnieniu od leków

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Lekomania – Kilka słów o uzależnieniu od leków

"Lekomania to uzależnienie od leków, które w konsekwencji prowadzi do fizycznych i psychicznych zmian osoby uzależnionej, odczuwającej stałą potrzebę zażywania określonego leku. Znaczącą cechą zależności lekowej jest nieodparta potrzeba zażywania leku, a w rezultacie wytworzenia się takiego zachowania, którego głównym celem jest poszukiwanie pożądanego leku za wszelką cenę.“

Na czym polega problem lekomanii? Z problemem lekomanii zmaga się bardzo duża grupa ludzi. Nadużywanie leków plasuje się w czołówce nałogów, razem z uzależnieniem od narkotyków, czy też od alkoholu. Teoretycznie człowiek jest w stanie uzależnić się od wszystkiego. Mając do czynienia z lekami o różnorodnym potencjale uzależniającym, możliwe jest doprowadzenie do szybkiego rozwoju uzależnienia. Leki, które najszybciej przyczyniają się do tego procesu to opioidowe leki przeciwbólowe oraz leki przeciwlękowe z grupy benzodiazepin. Przyjmowanie środków przeciwbólowych pomaga nam poradzić sobie z bólem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że człowiek w ten sposób oszukuje swój organizm. Ból jest dla nas sygnałem, że coś jest nie tak. Leki przeciwbólowe eliminują objawy, ale nie eliminują przyczyny choroby. Często więc, bezmyślne faszerowanie się pastylkami, zamiast pomóc, doprowadza do szkód w organizmie i stopniowo degraduje nasze zdrowie.

Przyjmując leki, nawet witaminę C, należy sobie uświadomić czyhające za rogiem niebezpieczeństwo. Związane jest ono z rozwojem uzależnienia, przez które osoba chora musi przyjmować coraz większe dawki leku. Dlaczego tak się dzieje? Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do mniejszych ilości leków, które w rezultacie nie dają już pożądanego efektu. W takich przypadkach ryzyko zatrucia, przedawkowania leku, a nawet śmierci to kwestia czasu.

Podstawowym zagrożeniem uzależnienia od leków są ich skutki uboczne. W przypadku zażywania leków w sposób niezgodny ze wskazaniami, wystąpienie działań niepożądanych drastycznie wzrasta. Warto wiedzieć, że część leków jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę. Dzięki temu możliwe jest redukowanie częstości występowania lekomanii. Lekarz, który wydaje receptę na potencjalnie uzależniający lek, może zastanowić się nad tym, czy u danego pacjenta istnieje zwiększone ryzyko związane z wystąpieniem zależności lekowej.

Kto jest podatny na uzależnienie od leków? Osoby borykające się z problemem uzależnienia od leków to przeważnie kobiety w wieku od 35 do 50 lat. Lekozależność powstaje wtórnie do problemów pierwotnych, jakimi okazują się być wszelkie zaburzenia emocjonalne, nerwice, depresja czy też psychozy. Do nadmiernego zażywania tabletek, prowokują nie tylko rzeczywiste objawy bólowe podczas przebiegu różnorodnych chorób somatycznych ale także nierozwiązane problemy z okresu dzieciństwa lub wczesnej młodości. Przez urojone zaburzenia czynności narządów wewnętrznych lub irracjonalny lęk o własne zdrowie, osoby chore zaczynają przejawiać niekontrolowane i kompulsywne przyjmowanie kapsułek co w konsekwencji jest początkiem uzależnienia od leków.

Jaką rolę w tym wszystkim ogrywają kampanie reklamowe? Niestety negatywną. Jednym w wielu kroków zbliżających człowieka do uzależnienia od leków jest właśnie kampania reklamowa koncernów farmaceutycznych. Miejsce w czołówce nadmiernego spożywania medykamentów w aptekach należy właśnie do Polaków. Ludzie mają skłonność do leczenia się „na własną rękę”, do połykania przeróżnych suplementów, witamin, preparatów wspomagających, ziołowych pastylek, środków na poprawę samopoczucia czy też środków usuwających problemy ze snem. Przeważnie wybór leków pada na specyfiki propagowane przez reklamy. Dopiero gdy one zawodzą, chorzy udają się do lekarza z prośbą o fachową pomoc. Należy sobie uświadomić, iż kierunek działania powinien być zupełnie odwrotny. W pierwszej kolejności postaw na wizytę u doktora, a potem na zażycie lekarstw, które zostały przepisane zgodnie z jego zaleceniami.

Tags: lekomania , uzależnienie od leków, leczenie lekomanii, detoks lekowy

Drukuj E-mail

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Chcesz skorzystać ze wsparcia ośrodka?

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem.