15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Objawy lekomanii – Po czym poznać, że nasz bliski nadużywa leków?

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Objawy lekomanii – Po czym poznać, że nasz bliski nadużywa leków?

"Uzależnienie od leków może doprowadzić do stanu, w którym posiadanie leków stanie się najważniejszą kwestią dla pacjenta.“

Opisujemy najczęstsze objawy lekomanii. Liczba osób nadużywających leków, stale ulega zwiększeniu. Mimo, iż lekomania jest w obecnych czasach jednym z najpopularniejszych uzależnień, bardzo często mamy problem z rozpoznaniem objawów, które okazują się być niewidoczne dla otoczenia. W wielu przypadkach nie jesteśmy świadomi tego, że nasz bliski zmaga się z problemem uzależnienia i niestety nie mamy możliwości udzielić mu odpowiedniej pomocy.

Uzależnienie od leków charakteryzuje się okresowym bądź stałym przymusem zażywania danego leku, w celu uniknięcia nieprzyjaznych doznań, związanych z jego brakiem. Niebezpieczeństwo lekomanii polega przede wszystkim na stopniowym nasilaniu się choroby. Aby lek przynosił takie same efekty jak na początku, osoba uzależniona jest zmuszona przyjmować coraz większe dawki.

Mając do czynienia z lekomanią, należy znać jej wszystkie postacie. Najlżejsze jest przyzwyczajenie. Niestety bardzo często przechodzi w nałóg, czyli cięższą wersję uzależnienia. Trzecia postać związana jest z toksykomanią. Polega ona na przyjmowaniu leku, prowadząc tym samym do nieodwracalnego wyniszczenia organizmu. Lekomania bez wątpienia jest poważnym zaburzeniem, wymagającym stałej opieki medycznej. Jej przedawkowanie może prowadzić do śmierci.

Najłatwiej można się uzależnić od bezpiecznych leków bez recepty. Leki, które są najczęściej nadużywane to leki o działaniu przeciwbólowym, nasennym, przeciwzapalnym, przeczyszczającym, euforyzującym, dopingującym czy też hormonalnym. W większości przypadków są one ogólnodostępne, ale niestety źle dawkowane. Ważnym aspektem jest również przyzwyczajenie się do leków bez recepty, którego następstwem jest pomijanie czytania ulotki informacyjnej. To przyczynia się do nieprawidłowego stosowania farmaceutyki.

Czy nasz bliski nadużywa leków? Czujność rodziny powinien wzbudzić sposób reagowania na uwagi dotyczące jego nadużywania leków. U osób z lekomanią, takie rozmowy wzbudzają zazwyczaj znaczną drażliwość oraz wściekłość. Chorzy, bardzo często negują problemy z którymi muszą się zmagać. Nie warto doprowadzać do żadnych kłótni, ponieważ może to spowodować, że osoba uzależniona będzie bardziej ukrywać się ze swoim problemem.

W przypadku lekomanii, zastanawiające dla bliskich może okazać się zwiększona częstotliwość wizyt u lekarza. Charakterystyczne jest tutaj to, że chorzy uczęszczają do wielu różnych lekarzy jednocześnie, ponieważ ten sam medyk niekoniecznie będzie chciał przepisywać pacjentowi nadmierne ilości leków. Podczas przebiegu lekomanii, dochodzi do rozwijania się tolerancji na określony lek. Pacjent nie odczuwa już efektu działania dawki, którą przyjmował na początku i zaczyna stopniowa ją zwiększać. U chorego pojawia się przymus zażywania leków. Jeśli wcześniej zażywał np. środki przeciwbólowe w momencie doświadczania bólu, to razem z wystąpieniem uzależnienia, może on je stosować nie zależnie od tego czy takie dolegliwości występują, czy też nie. Pacjenci często bagatelizują niepożądane objawy farmakoterapii, przez co są narażeni na trwały uszczerbek na zdrowiu.

Uzależnienie od leków może doprowadzić do stanu, w którym posiadanie leków stanie się najważniejszą kwestią dla pacjenta. Często mają miejsce obsesyjne myśli na temat posiadania odpowiedniej ilości farmaceutyków i plany dotyczące sposobu zdobycia kolejnych opakować swoich leków. Skupienie na lekach jest nieraz tak duże, że osoba zmagająca się z problemem uzależnienia, często zaczyna mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w codziennym życiu i następuje zaniedbywanie wszelkich spraw rodzinnych czy zawodowych. Bardzo niebezpiecznym procesem jest nagłe odstawienie długotrwale nadużywanych leków, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia objawów abstynencyjnych, takich jak silne wahania ciśnienia krwi lub zaburzenia oddychania.

Objawy lekomanii: zażywanie określonego leku przez wiele miesięcy a nawet lat, regularne wizyty u lekarzy, wyłącznie w celu uzyskania recepty na określony lek, realizowane wizyty u wielu lekarzy jednocześnie w celu uzyskania pożądanej dawki zażywanego leku, niepokój i panika w momencie braku leku lub gdy chory nie jest w stanie zgromadzić jego wystarczającą ilość, nie rozstawanie się z lekiem i zażywanie dodatkowych dawek w przypadku dużego stresu lub emocji, przyjmowanie leku w celu prawidłowego funkcjonowania, w momencie pojawienia się zespołu odstawiennego, pojawiający się zespół odstawienny pomiędzy kolejnymi dawkami w przypadku krótko działającego leku, kontynuacja przyjmowania leku, nawet w sytuacji ustąpienia objawów odstawiennych, dla których lek był przyjmowany, samodzielne i stopniowe zwiększanie dawki leku, nasilenie się objawów lękowych, psychosomatycznych, bezsenności oraz pojawienie się depresji, zażywanie kilku rodzajów leków jednocześnie, picie alkoholu w celu spotęgowania działania leku, kupowanie leków na czarnym rynku, fałszowanie recept, dożylne wstrzykiwanie leku dla silniejszego efektu, poświęcanie coraz większej ilości czasu oraz energii w celu zdobywania i zażywania leków, obsesyjne myślenie o lekach, uczynienie z leków najważniejszego aspektu swojego życia, wycofanie się z dotychczasowego życia i osłabienie więzi rodzinnych.

Tags: lekomania , uzależnienie od leków, leczenie lekomanii, detoks lekowy

Drukuj E-mail

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Chcesz skorzystać ze wsparcia ośrodka?

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem.