15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Wszczepianie Esperalu – Implantacja esperalu – Opis i działanie

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Wszczepianie Esperalu – Implantacja esperalu – Opis i działanie, czy to napewno bezpieczne dla zrowia?

"Głównym zadaniem Esperalu jest zablokowanie enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W konsekwencji tego procesu, organizm osoby uzależnionej gromadzi metabolity, których działanie zbliżone jest do odczuwania tzw. kaca. W tym przypadku jest on jednak znacznie silniejszy. Objawy okazują się być na tyle nieprzyjemne, że osoba chora odczuwa lęk przed ponownym wypiciem alkoholu.“

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu? Esperal to nazwa leku, zawierająca w sobie aktywną substancję Disulfiram. Esperal dostępny jest w dwóch postaciach. W formie tabletek do połykania lub jako wszywka, czyli tabletki do implantacji. Sprzedawany jest w aptekach i jest dostępny dla chirurga oraz pacjenta na receptę. Implantacja Esperalu znalazła swoje zastosowanie w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Implantacja jest działaniem pomocniczym, odgrywającym znaczącą rolę w dopełnieniu innej terapii. Niestety wszycie Esperalu nie przyczynia się do zmniejszenia chęci picia alkoholu, ani nie likwiduje uzależnienia. Wpływa natomiast w sposób dyscyplinujący na chorą osobę. Skoro uzależniony posiada w sobie Esperal – nie może dopuścić do wypicia alkoholu. Należy tutaj zaznaczyć, że pacjent nie powinien spożywać alkoholu na przynajmniej 48 godzin przed zabiegiem.

Sam zabieg oparty jest na wszyciu Esperalu w postaci tabletek, najczęściej w górną część pośladka. Stosowane są również inne miejsca implantacji na wyraźne życzenie pacjenta. Skórę oraz tkankę podskórną, znieczula się miejscowo, a po wykonaniu nacięcia skóry, chirurg wypreparowuje kanał, w który wprowadza jałowe tabletki Esperalu. W opakowaniu znajduje się 10 jałowych tabletek – 1 tabletka przypada na 10 kg masy ciała. W przypadku szczupłych osób, liczba wszywanych tabletek jest ograniczana. Powstała rana jest zaszywana, a szwy zdejmuje się po 7-10 dniach w zależności od możliwości gojenia się rany.

Wchłanianie się i działanie Esperalu trwa około 8 miesięcy. Warto to jednak wziąć pod uwagę, ponieważ wszystko zależy od czynników takich jak ukrwienie, otyłość czy też aktywność fizyczna. Działanie Esperalu może być więc zmienna. Jego wszycie można powtarzać. Niestety w niektórych przypadkach może dojść do tzw. odrzucenia, polegającego na tym, że organizm osoby uzależnionej nie będzie tolerować ciała obcego, jakimi są tabletki Esperalu.

5 kroków prawidłowego zabiegu implantacji Esperalu Badanie kontrolne osoby uzależnionej, zapoznanie się przez chorego z metodą leczenia alkoholizmu za pomocą wszywki alkoholowej, zapoznanie się z działaniami niepożądanymi Disulfiram, podpisanie zgody na leczenie wszywką alkoholową, podanie znieczulenia i przystąpienie do implantacji wszywki alkoholowej.

Działanie Esperalu Głównym zadaniem Esperalu jest zablokowanie enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W konsekwencji tego procesu, organizm osoby uzależnionej gromadzi metabolity, których działanie zbliżone jest do odczuwania tzw. kaca. W tym przypadku jest on jednak znacznie silniejszy. Objawy okazują się być na tyle nieprzyjemne, że osoba chora odczuwa lęk przed ponownym wypiciem alkoholu. Esperal należy stosować pod okiem lekarza, ponieważ po około 5-10 minutach od spożycia alkoholu, pacjent zaczyna odczuwać przykre dolegliwości.

Co się dzieje po wypiciu alkoholu? Gdy rozpoczęto leczenie Disulfiramem, osobę chorą obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych. Ich spożycie, w dużym stopniu może przyczynić się do wystąpienia objawów zagrażających życiu. W organizmie dochodzi do wzrostu poziomu aldehydu octowego, po którym następuje zatrucie, czyli ostra nietolerancja alkoholu. Zaburzenie metabolizmu alkoholu w organizmie ma miejsce na skutek zahamowania działania enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który powinien utleniać trujący związek do mniej szkodliwego kwasu octowego. Pierwsze objawy mają miejsce po 5-10 minutach od wypicia alkoholu. Gdy osoba uzależniona korzysta z terapii Disulfiramem, z przykrymi dolegliwościami musi się zmagać od 4-10 godzin. Kumulowanie się aldehydu octowego w organizmie może powodować: zawroty głowy, wymioty, bóle głowy, nudności, duszności, zaczerwienioną twarz, pocenie się, pokrzywkę, tachykardię.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia Disulfiramem? Tego typu leczenie nie powinno być realizowane w przypadku osób, które cierpią na: niewydolność serca, nadwrażliwość na Disulfiram, chorobę niedokrwienną serca, zawał serca, niewydolność obwodową krążenia, nadciśnienie tętnicze, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe, zapalenie zarostowe tętnic, wcześniejsze próby samobójcze, zaburzenia psychiczne.

Co dalej? Podczas leczenia i w przeciągu 14 dni od jego zakończenia, nie należy spożywać alkoholu. Leczenie alkoholizmu oparte o działanie Disulfiram, który zawarty jest w Esperalu, okazuje się być jednym z najskuteczniejszych form walki o trzeźwość. Warto zaznaczyć, że terapia Esperalem jest zaliczana do terapii awersyjnych. Ich głównym zadaniem jest po prostu zniechęcenie osoby uzależnionej do picia alkoholu. Techniki oraz terapie awersyjne są dozwolone i stosowane. Zaleca się jednak, aby osoba uzależniona po implantacji Esperalu, niezwłocznie podjęła kroki w celu rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej.

Tags: abstynencja, alkoholizm, leczenie, leczenie alkoholizmu, esperal, disulfiram

Drukuj E-mail

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Chcesz skorzystać ze wsparcia ośrodka?

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem.